Kompakt Dolapların söküm ve montajı yapılır. Klas Büro 2020

Kompakt Arşivleme Sistemleri

Arşivleme sorununuza çözüm olarak Kompakt Arşivleme Sistemi en az alan kaplayarak, kullanışlı bir şekilde dizayn edilmiştir.
Tercihinize göre; 0.8 mm, 0.9 mm ve 1 mm kalınlıkta yüksek kalite Ereğli A1 kalite dkp sacdan imal edilmektedir.
Yüksek kalitede elektrostatik toz boyalıdır.
En az %60 alan tasarrufu, çalışma güvenliği ve basit kullanım sağlar.
Her ölçüde üretilebilir.
İstenilen renge boyanabilir.
Demonte veya punta kaynaklı.

 

Hareketli Arşiv Dolabı:
Sistem tekerlekler vasıtası ile özel olarak hazırlanmış raylar üstünde hareket ederek birbirinden açılan ve birbirine yanaşan seri dolaplardan oluşmaktadır.
Dolapların hareketi her dolap sırasının ortasında bulunan direksiyon kolunu çevirerek veya dolap üzerindeki kolu çekerek sağlanır.Hareketli arşiv sistemi sıra ve dizi olarak iki şekilde sıralanır.
Sıra:
Tek ve çift yüzlü bir veya daha fazla sayıda bitişik dolaplardır.
(Örnek;Çift yüzlü tek sıra,çift yüzlü ikili sıra,çift yüzlü üçlü sıra)
Dizi:
Ray hattı üzerinden ön öne ve arka arkaya gelen sıralı dolaplardır.
(Örnek; Çift yüzlü üçlü dokuzlu bir dizi,dokuz adet çift yüzlü üçlü sıradan meydana gelir.)

1-Sabit-Hareketli:
Arşiv dolaplarının duvar kenarına gelen tek yüzlü,sıraları sabit olarak imal edilir.Yarı kompakt tabir edilen sistemlerde,ortada çift yüzlü sabit bir dolap sırası bulunur.Diğer hareketli dolap sıraları,her iki yönden bu sabit dolap sırasına yanaşır ve açılırlar.Hareketli sıralar ise raylar üzerinde hareket eden sıralardır.

2-Kapılı-Kapısız:
Kompakt dolap sisteminde duvar dibindeki sabit sıraların duvar tarafları kapalı diğer tarafları açıktır.Orta sıralar kapaksızdır.Ancak dizilerin işleyiş durumuna göre başına ve sonuna gelen dolap sırasının dışa bakan tek yüzü emniyet bakımından kilitli ve kapılı olarak imal edilirler.
3-Tek Yüzlü-Çift Yüzlü:
Kompakt dolap sisteminde dizinin kenarlarındaki sabit sıralar tek yüzlü olarak
Hareketli orta ve kenar sıralar çift yüzlü imal edilir.
4-Direksiyonlu-Kulplu:
Kompakt dolap sıraları kolay hareket ettirilmeleri bakımından direksiyon ile kumandalı olarak imal edilirler.Tek sıralarda ise kulp ile kumanda mümkündür.

Hareketli Arşiv Sistemini Oluşturan Parçalar
Raylar: 50×16 mm. ölçülerinde ST. 37-42 çelik lamadan imal edilir. Lamaların ek yerleri traversler vasıtası ile cıvatalarla bağlanarak rayların düzgünlüğü temin edilir.
Taşıyıcı Araba:D.I.N. 1623 normuna uygun 3 mm. kalınlığında ST. 37 C.R.S. sacdan 30×100 mm. ebadında profillendirilir.Bağlantılar kaynaklı konstrüksiyon olarak imal edilir.
Tekerlekler: Kalıpta preslenmiş iki adet 3 mm. kalınlığında D.I.N. 1623 normuna uygun 2 adet C.R.S. sac diskten imal edilir. Dış kenarların derinliği 15 mm. dir. Sürtünmenin asgariye indirilmesi için avare tekerleklerin içine tahrikli tekerlerin ise millere yataklı rulman ile arabaya bağlanır.(2400 kg. ve üzeri yüklemeler için tekerlekler C 1045 dolu çelik malzemelerden imal edilir. Avare tekerleklerin içine tek rulman konulur.)
Direksiyon Direği: 2,5 mm. C.R.S. sacdan imal edilir.Direksiyon mili üzerindeki zincir1/2 3/16 zirnaş marka zincir ile dişli taşıyıcı arabanın tahrik mili üzerindeki zincir dişliye güç ve hareketi sağlanır.Sistem güç azaltıcı tipte imal edilir.
Direksiyon:Mil göbekten iki adet rulman ile bağlanarak sürtünme asgariye indirilmiştir.
Direksiyonun en küçük hareketi tekerleklere intikal etmektedir.D.K.P. sıvamalık sacdan özel olarak mukavemetlendirici olarak değişik kalıplarda sıvanarak hazırlanmıştır.
Transmisyon Mili: Özel tosiyon yükünü alabilecek soğuk çekme D.I.N. 17006 ya göre ST. 37 -42 0 25 malzemeden imal edilir.
Mekanik Sistem: Tarayıcı araba tekerlekleri zincir dişliler ve rulman yatakları cıvata ve pimli bağlantılarla sökülebilir şekilde arabaya bağlanır.
Dolaplar: Azami yüklemeye dayanıklı asgari 1 mm. kalınlıkta soğuk haddelenmiş C.R.S. çelik sac levhalardan imal edilir.
Saclar parlak hafif yağlı, kalıplaşmaya uygun ve kusursuz olup sac levhalar eksiksiz ve tam parça olarak kullanılır. Nokta kaynakların arası azami 75 mm. açıklıkta raflar tam yatay durumda ve birbirine paralel olacaktır. Bütün sac ve kaynaklı kısımlar çapaklı ve muntazam olmayan kenarlardan arındırılarak kenarları temizlenecek ve sert köşeler bulunmayacaktır.
Dizilerin işleme yönüne göre başta veya sonda bulunan kapaklı dolapların sağ tarafa açılan kapı kanatları üzerinde yale sistem gömme kilit bulunmaktadır.Döndürüldüğü zaman kapının iç kısmındaki bir sürgü tertibatı vasıtası ile kapının gövde, alt ve üst kenarlarına sürgülenmesi sola açılan kapının kenarına mandallanması sağlanır.
Kapakların iç kısmına tam ortadan yukarıdan aşağıya doğru uzanacak şekilde takviye profili kaynatılacaktır.Kapılar çalışırken sürtünme, takılma veya sıkışma olmayacaktır.Her kanat gövdeye üç adet menteşe ile bağlanacaktır.
Kilit Düzeni: Tekli,ikili ve üçlü direksiyon diziler en öndeki kapaklı dolabın üzerinde bulunan direksiyondan kilitlenir.Tekli kollu dizilerin önde bulunan kapaklı dolabın üzerindeki bir mekanizmayla zemine kilitlenecektir.
Boya: Dolaplar ve taşıyıcı arabalar elektrostatik toz boya ile 200 derecede fırınlanırlar.